נעלי קלארקס כאייקונים תרבותיים

נעליים של וולט וויט משובר שורות
נעליים של וולט וויט משובר שורות

נעלי קלארקס מיוצרים כבר שנים רבות. האחים קלארקס פתחו את המפעל שלהם בשנת 1825 והתחילו לייצר העלי נוחות מצויינות שהפכו להיות עם השנים מזוהים עם מצוינות. באנגליה ומדינות אחרות נעלי קלארקס נחשבים לנעליים שילדים נועלים אותם ביום יום לבית הספר כי אלו נעליים שיכולים להחזיק את כל השנה. הרבה מאוד אנשים ברחבי העולם נועלים את הנעליים האלו כל הזמן, והן נחשבות לנעליים שמאפשרות שילוב של נוחות עם מראה יום יומי שניתן ללכת איתו לעבודה.

אבל הנעליים האלו זכו בחלק מהמקרים להפוך להיות אייקונים תרבותיים משמעותיים שאנשים לובשים אותם מתוך הזדהות עם המקרה החברתי המדובר. בשנים האחרונות נעלי קלארקס זוכים לייצוג בתרבות הפופולרית בכל מיני סדרות וסרטים והמראה המיוחד שלהם הפך להיות קשור לדמויות שמזוהות איתן. מעבר לכך, במקרים מוסימים דמויות חשובות נעלו את הנעליים האלו וכך הקנו להם הקשר תרבותי ספציפי. ננסה לסקור כמה מההזכרות האלו מהשנים האחרונות.

שובר שורות.

קלארקס על וולטר וויט

אחת הדמויות שמזוהות בשנים האחרונות עם נעלי קלארקס הוא וולטר ווייט (שמשחק השחקן המצויין בריאן קראנסטון) בסידרה שובר שורות. וולר וויט הא מורה לפיסיקה בעל משפחה מאושר שמגלה שיש לו סרטן ומתחיל לסחור בסמים. ככל שהסידרה מתקדמת וולטר משתנה מאיש משפחה רגיל לסוחר סמים ממולח שמצליח לנצח את כל האויבים שלו, והוא מפסיד עם הזמן את כל משפחתו ומעמדו. הסידרה מצליחה לשקף את השינוי שחל אצל הגיבור שלה בצורה מדהימה כשאנחנו הולכים איתו צעד אחרי צעד בשינוי העמוק שהוא עובר.

גם בתחום הלבוש וולטר משתנה לאורך הסידרה כולה, והלבוש שלו מצליח לשקף בכל שלב את המהות שלו. וולט מתחיל כאיש שלבוש בבגדים אפרוריים ולא בולטים שמתאימים למורה בתיכון, כאשר הוא לאט לאט משנה את הלבוש שלו לבגדי בוקר. השינוי הבולט ביותר הוא בכובע שהוא מתחיל לחבוש, משקפי השמש שהוא מרכיב והמעילים המיוחדים שלו. אבל יש רק דבר אחד שנשאר מזוהה עם הבגדים של וולט לאורך כל העונה וזה העל קלארקס שלרגליו. במובן הזה פריט הלבוש שמזוהה ביותר עם וולט הם הנעליים המיוחדות שלו.

הפגנו הסטודנטים במאי 1968 בפריז

בשנת 68 יצאו אלפי סטודנטים צרפתיים לרחובות למחאה אלימה שכמעט והצליחה להפיל את הממשלה וגרמה לכך שהנשיא של הרפובליקה באותו זמן, דה גול, היה צריך להמלט מפריז. המהומות פרצו בהשראת המפלגות הקומוניסטיות והמנהיג של המחאה היה דניאל כהן בנדיקט שנודע גם בשם דני האדום. למשך שנים רבות סטודנטים ברחבי העולם התרפקו בנוסטלגיה על מחאת הסטודנטים המוכרת והמוצלחת ביותר במאה שעברה.

אחד מפריטי הלבוש שהיו מזוהים מאוד עם המראה של הסטודנטים המוחים באותה תקופה היו נעלי מדבר של חברת קלארקס. בשנות השבעים והשמונים בנעליים האלה הפכו להיות בצרפת פריט חובה לכל מי שרצה להרגיש שהוא שייך קצת לאוירת החופש שהייתה קשורה להפגנות האלו. למשל, הם מאוד בולטים בסרט על להקת WHO שנעשה על ידי פראנק רודמן.

הפגנות מאי 1968 בפריז

ראפרים בארצות הברית

לא מעט זמרים שייכים לסצנת הראפרים האמריקאית הולכים על הנעליים של קלארקס. הטענה היא שהנעליים האלו נחשבו לנעליים חגיגיות אצל מהגרים שהיגרו מג'מייקה לארצות הברית. הנעליים האלו יחד עם חליפה ספורטיבית איפשרו להם לנוע על הגבול של מראה יום יומי לבין חגיגיות מופגנת.

הנעליים האלו חזרו להיות פופלריות בקרב סצנת ההיפ הופ כשחברי להקת וו טאנג קלאן התחילו לנעול אותם לרגליהם במקום את הנעליים המוכרות בסצינה של טימברלנד. לטענת הלהקה הסיבה שבגלל הם נעלו את הנעליים האלה הייתה בגלל המראה האסטתי שלהם, אבל גם בגלל שאף ראפר עד אותה תקופה לא נעל את הנעליים האלה, ולכן כשהם נעלו אותם הם הצהירו על עצמאות וחוסר השפעה עליהם מצד התרבות הקודמת. הם אפילו מזכירים את השמות של הנעליים שהם נועלים בחלק מהשירים של הלהקה.

עם השנים הנעליים האלו הפכו להיות עוד אפשרות לנעליים שמזוהים עם תרבות ההיפ הופ והראפרים האמריקאית.

אני מציע לקנות את הנעליים המצוינות של קלארקס בלי קשר להזדהות עם הדמויות שהבאנו, אלא בגלל המראה היפה שלהם והנוחות המצויינת שלהם, אבל עם האושר התרבותי הזה מדבר אל ליבכם אתם יכולים לצרף את השיקול הזה לקנייה. אם אתם רוצים להזדהות קצת עם וולטר וויט או להרגיש כמו סטודנטים שמוחים בצרפת בשנות השישים או להריד ולו במעט כמו ראפרים בארצות הברית אתם מוזמנים להתחדש עם זוג חדש של נעלי קלארקס.

כמובן, אפשר לנעול אותם כמו בריטים טובים שמזהים את הנעליים האלו בצורה עמוקה עם הליכה לבית הספר לאורך כל השנה. מעניין איך תחושות כל כך שונות יכולות להדבק לאותה חברה.

להקת וו טאנג קלאן

מוצרים נוספים שכדאי לקנות

עדכון חשוב: אמזון יצאו במבצע מדהים של הרבה מאוד מוצרים במשלוח חינם בקנייה מעל 49 דולר. כדאי לבדוק את המבצע כאן.

דוגמאות למוצרים שניתן לקנות עם משלוח חינם: בגדים של HANES, קלווין קליין, אדידס, under armour, ליוייס, טומי הילפגר, alo yoga, נאוטיקה, ניו באלאנס כלים של Rubbermaid, oxo, pyrex, קורנינג, בקבוקי contigo ועוד הרבה מוצרים.

כדי להשלים ל49 דולר אפשר להוסיף מוצרים קטנים במחירים מאוד טובים במשלוח חינם כמו: קולגייט, דאודורנטים, זיפלוק, גילט, קרסט ועוד.

כתיבת תגובה