האם גרואה והנס גרואה הם אותה חברה?

עדכון חשוב: אמזון יצאו במבצע מדהים של הרבה מאוד מוצרים במשלוח חינם בקנייה מעל 65 דולר. כדאי לבדוק את המבצע כאן.

דוגמאות למוצרים שניתן לקנות עם משלוח חינם: בגדים של HANES, קלווין קליין, אדידס, under armour, ליוייס, טומי הילפגר, alo yoga, נאוטיקה, ניו באלאנס כלים של Rubbermaid, oxo, pyrex, קורנינג, בקבוקי contigo ועוד הרבה מוצרים.

כדי להשלים ל65 דולר אפשר להוסיף מוצרים קטנים במחירים מאוד טובים במשלוח חינם כמו: קולגייט, דאודורנטים, זיפלוק, גילט, קרסט ועוד.

ברזים

אחת השאלות שאנחנו שומעים הרבה מאנשים שנכנסים לתחום של שיפוץ הבית או לתחום הבנייה הוא מה הקשר בין חברת גרואה לבין חברת הנס גרואה? האם זו אותה חברה? מאיפה נובע הדמיון בשם בין החברות?

התשובה בקצרה היא שמדובר בשתי חברות שונות לחלוטין, עם הנהלות שונות וקו מוצרים שונה. למעשה, התחרות היום בין שתי החברות היא תחרות מאוד מאוד קשה ואפילו היה שלב שבו חברת הנס גרואה התלוננה על חברת גרואה על כך שהיא יוצרת עם עוד חברות קרטל של מוצרי אינסטלציה (קרטל שפעם גם חברת הנס גרואה השתתפה בו).

איך קרה שיש שתי חברות מובילות בתחום הברזים והאינסטלציה עם שם כל כך דומה למרות שמדובר בחברות שונות?

מי היה הנס גרואה?

החברה המקורית היא בעצם חברת הנס גרואה שנוסדה עוד בשנת 1901. השם של הבעלים הראשון של החברה היה הנס גרואה. הנס – שם פרטי וגרואה – שם משפחה. העיסוק המשפחתי של המשפחה באותה תקופה היה בבגדים אבל העניין שהנס גילה בברזים גרם לכך שהוא יתחיל להתעסק עם נושאי אינסטלציה. כך הפך שם המשפחה הזה לשם שמזוהה בכל העולם עם ברזים.

בתקופה ההיא בתחילת המאה העשרים כל התעשייה הזו היתה ממש בחיתוליה, וברוב הבתים עדיין לא היו מים זורמים ובוודאי שלא היו מערכות ברזים משמעתותיות. למרות זאת, הנס זיהה את הפוטנציאל הגדול שגלום בתעשייה הזו והתחיל לייצר ברזים למקלחת במחירים יחסית זולים באופן מסחרי. תוך שנים בודדות הוא הפך לחברה מובילה בתחום כאשר הוא הצליח לשפר את המערכת של ברזי האמבטיה שהיו בשימוש עד אותה תקופה.

הנס גרואה התברר כחלוץ בתחום הזה והיה הראשון לייצר מוט מקלחת שמאפשר את פתיחת הברזים בגובה הידיים בזמן שהמים נשפכים במקלחת על האדם מלמעלה. בפעם הבאה שאתם הולכים להתקלח על תשכחו להודות להנס גרואה על הפטנט הזה שיוצר בשנת 1953. חברת הנס גרואה נחשבה לאורך כל הזמן כחברה חלוצית מאוד בתחום.

לוגו הנס גרואה

ואיפה חברת גרואה נכנסת לתמונה?

האמ היא שחברת גרואה התחילה בכלל עם שם אחר. החברה הוקמה בשנת 1911 על ידי ברקנהוף ופשנהברג והחברה נקראה על שמם, אבל היא לא כל כך הצליחה. בשנת 1936 נוצר סכסוך משפחתי בתוך משפחת גרואה, שבעקבותיו אחד הבנים של הנס, שקראו לו פרידריך גרואה נטש את המפעל. הנטישה של החברה קרתה בעקבות חילוקי דעות בין הבן לבין האבא, ויצרה החלטה של פרידריך להתחרות בחברה המקורית של אבא שלו. פרדריך גרואה קנה את החברה של ברקנהוף ופשנהברג ועוד חברות בשנת 1936 והתחיל לייצר סוגים שונים של ברזים תחת מספר שמות שכל אחת מהן מתמחה בנושא קצת אחר.

בשנת 1948 הוא החליט לשנות את השם של החברה מברקנהוף ופשנהברג, ולמרבה הבלבול הוא החליט לתת לה את השם של המשפחה שלו גרואה, כך שנוצרו שתי חברות עם שמות מאוד דומים. הנס גרואה, על שם האב המייסד של המשפחה, וחברת גרואה על שם המשפחה. ההשערה היא שהתכנון המקורי שלו היה לגרום למיזוג של שתי החברות, אבל חיבור כזה מעולם לא קרה. אפשרות אחרת היא שהוא רצה לקבל קצת מההמיתוג שכבר נקשר עם השם של משפחת גרואה.

מהלך הפירוד הושלם כאשר בשנת 1975 אחיו למחצה של פרידריך גרואה בשם קלאוס גרואה קיבל שליטה על חברת האם – הנס גרואה. במשך שנים אחת הסיסמאות שהייתה מזוהה ביותר עם חברת הנס גרואה בגרמניה הייתה “Das Orginal” – המקורית, כדי להדגיש את העובדה שהיא החברה המקורית של הברזים ושחברת גרואה היא החברה שהצטרפה יותר מאוחר למירוץ.

בהתחלה התחרות בין שתי החברות לא הייתה כל כך בוטה וקשה כי החברות התמקדו במוצרים שונים יחסית אחת מהשנייה, עד שבשנת 1981 חברת הנס גרואה הרחיבה את ליין המוצרים שלה ונכנסה לתחרות ראש בראש עם חברת גרואה, ומאז אלו שתי חברות גרמניות שמתחרות באופן אגרסיבי מאוד אחת בשנייה.

לוגו גרואה

איזו חברה מצליחה יותר גרואה או הנס גרואה?

כיום, חברת גרואה מובילה במכירות שלה על פני האחות הותיקה הנס גרואה אבל התחרות היא עדיין צמודה. באופן לא מפתיע, שתי החברות היום קשורות גם לחברות בינלאומיות גדולות יותר.

חברת גרואה מכרה מוצרים נכון ל2017 ב1.3 מליארד אירו. היא פרוסה על פני יותר ממאה וחמישים מדינות. בחברת גרואה עובדים היום מעל לששת אלפים עובדים ברחבי העולם כשרק 40 אחוז מתוכם עובדים בגרמניה. החברה היא חלק מקונצרן יפני גדול בתחום הברזים.

לעומת זאת חברת הנס גרואה מכרה באותה שנה מוצרים בסך של 1.1 מליארד דולר. לחברה יש גם חברת בת בשם Axor שהיא גם חלק מהחברה. להנס גרואה נציגות רק בשלושים ושבע מדינות והיא מעסיקה כחמשת אלפים עובדים כאשר רובים בגרמניה. משפחת גרואה מחזיקה היום רק שליש ממניות החברה ושני שליש מהמניות מוחזקות בידי חברה אמריקאית.

לחברת הנס גרואה יש היום כאלפיים וחמש מאות פטנטים שרשומים על שמה, ואי אפשר לזלזל בכלל בתרומה שלה לתעשייה הזו. בין היתר הם אחראים לפטנט שמונע הצפות באמבטיה, לספרינקלים המתכווננים במקלחות למוטות הפינוק במקלחת ולברזי המטבח הנשלפים.

גם את נמוצרים של גרואה וגם את המוצרים של הנס גרואה ניתן למצוא בחלק מהחנויות בישראל, והן נחשבות למוצרים ברמה גבוהה מאוד. ניתן גם לקנות את המוצרים של שתי החברות דרך האתר של אמזון גרמניה.

כתיבת תגובה